Milí rodiče, přátelé i náhodní návštěvníci,

Vítejte na Adventním zastavení školy DiviZna. Ptáte se, co to vlastně takové Adventní zastavení je? Skvělá příležitost, jak přerušit alespoň na chvíli běh předvánočního času a zastavit se.

A ne jenom jednou, ale každý adventní den!

Ale pěkně popořádku.

V předvánočním čase ve waldorfských školách po celém světě bývá milou tradicí uspořádání Adventního nebo Vánočního jarmarku. Je to jedinečná událost, kterou nejen pro sebe, ale i pro širokou veřejnost společně připravují rodiče, děti i učitelé. Příprava často trvá mnoho týdnů před samotnou akcí, ale zdaleka nejde jen o prodej, jak by název mohl napovídat. Je to především příležitost k neformálnímu setkání učitelů, rodičů, dětí, přátel školy, ale i zájemců o školu a širší veřejnosti. Nedílnou součástí jarmarku bývají nejrůznější vystoupení (hudební, divadelní i jiná) a tvořivé dílničky, kde si návštěvníci mohou vyrobit drobný dáreček. A samozřejmě je zde také prostor pro občerstvení i koupi již hotových výrobků nejen od dětí.

I v DiviZně jsme v loňském školním roce uspořádali historicky první adventní jarmark s názvem Adventní zastavení a při vzpomínce na něj je třeba říct, že byl velmi vyvedený, konec konců se můžete pokochat ZDE. Mimo spousty krásných zážitků nám výtěžek z prodeje umožnil koupit do školy novou kytaru.

Po říjnovém uzavření škol jsme si byli jisti, že hromadným setkáváním je pro letošek odzvoněno, a tak jsme ani nepomysleli na to, že by nějaký jarmark mohl proběhnout. Až do chvíle, kdy se jedna DiviZnová školačka během distanční výuky zeptala, jestli by děti nemohly doma něco vyrábět, co by potom mohly prodávat na jarmarku. Tato myšlenka jako drobná jiskřička dala vzplanout nadšení do nového pojetí Adventního zastavení, které snad i v této době různých omezení a zákazů umožní sblížení našeho školního společenství a potěší i ty, kteří zabrousí sem na naše stránky.

Letos Vás tedy nepozveme ke strávení adventní soboty v prostorách školy, ale v době od 1. do 24. prosince Vám nabídneme příležitost k zastavení se ve shonu všedních i svátečních dní. Každý den na Vás bude čekat v Adventním kalendáři malé překvapení a je jisté, že nepůjde o radost z nakupování. Ale i na to může dojít, pokud se rozhodnete zavítat do našeho adventního krámku.


Račte vstoupit