DiviZna se v týdnu od 18. do 22. září 2023 připojí k celostátní výzvě Pěšky do školy. Cílem tohoto projektu je minimalizovat cesty do školy a ze školy auty se všemi dopady, které to má, a vystačit si s dopravou pěšky, je-li to možné, nebo s hromadnou dopravou, kolem či koloběžkou.

Původním záměrem tohoto projektu bylo snížení intenzivní automobilové dopravy v oblasti škol a spolu s tím zvýšení bezpečnosti v jejich bezprostředním okolí. Projekt má však samozřejmě mnoho přesahů, které se pro některé školy staly tím důležitějším cílem, jako podpora přirozeného pohybu dětí, ohleduplné chování k životnímu prostředí, sociální aspekt – možnost cesty do školy s kamarádem, přirozené ranní odčerpání energie umožňující soustředěnou práci ve vyučování, atd.

Pro DiviZnu to bude opravdová výzva. Pro naše kuřimské školáky půjde samozřejmě o to dorazit do školy pěšky, na kole, či na koloběžce. Mnoho dětí však přijíždí i ze vzdálenějších obcí, což znamená, že obvykle absolvují cestu autem spolu s rodiči jedoucími do práce nebo z práce. Naštěstí však máme v naší zemi hustou a docela spolehlivou síť veřejné dopravy. Do Kuřimi jezdí vlaky a autobusy ze všech možných směrů, z Brna, Tišnova, Veverské Bitýšky, Bystrce a Blanska a mnohé autobusy navíc zastavují přímo před školou. Snad se tedy dětem a jejich rodičům nový způsob dopravy do školy zalíbí a budou v něm pokračovat i po skončení tohoto projektu. To by bylo asi to nejlepší, co by nás všechny mohlo potkat.

Co se v rámci projektu děje

Do DiviZny pěšky!

Jako malou odměnu za účast ve výzvě Pěšky do školy si všichni, kdo se jí v DiviZně zúčastnili, potiskli tričko. Tím jsme udělali tečku za oficiální částí projektu. Co je ale podstatnější, nadále do DiviZnyy jezdí vlakem, autobusem, či chodí … Čti dále

Do školy jako za starých časů

Ve čtvrtek jsme se s Alchymisty vydali „pěšky do školy“ tak, jak to bývalo zvykem za starých časů našich babiček a prababiček. Prostě opravdu pěšky. Prošli jsme cestu 9km podle vytištěné mapy, která byla připravena pomocí aplikace Mapy.cz. A zjistili … Čti dále

Vlakem do školy

Výzva Pěšky do školy nezahrnuje jenom dopravu po vlastních nohou, ale i jiné, pro naši planetu šetrnější způsoby dopravy, než je individuální doprava osobními auty. Kolo, koloběžka, pro vzdálenější školáky pak hromadná doprava. A tak zvýšený zájem malých cestovatelův tomto … Čti dále

Lesníci také chodí pěšky

Naše třída Lesníků si projekt Pěšky do školy náležitě užívá. Dopravování do školy pěšky, na kole, koloběžce, autobusem či vlakem propojuje s výukou o místě, kde žiji, s matematikou i češtinou a dalšími oblastmi. Pan učitel připravil mapu, na které si děti … Čti dále

DiviZnový expres

Do DiviZny nechodí jenom děti z Kuřimi, ale i z blízkého, či mírně vzdáleného okolí. Hned po otevření školy v roce 2019 vznikla mezi rodiči myšlenka DiviZnového expresu. Jak to fungovalo? A jak funguje DiviZnový expres dnes? A proč o tom píšeme? Protože … Čti dále

Jak chodit do školy pěšky

Na tomto místě najdete několik dobrých tipů, jak mohou děti chodit do školy pěšky a rodiče se o ně nemusí bát. Více o zapojení DiviZny do projektu Pěšky do školy se dozvíte ZDE.